Kurs R i NOMAD

Cześć MISie,

osoby znające naszą historię wiedzą, że co roku prowadzimy kursy od podstaw dla studentów chcących poszerzyć swoje kompetencje. Jest to najbardziej regularna i ciesząca się największym zainteresowaniem inicjatywa ze wszystkich dotychczasowych inicjatyw KN MIS. Dlatego też i w tym roku, w semestrze letnim rozpoczynamy kurs podstaw R.

Kurs ten jest poprowadzony w taki sposób, aby pozwalał na opanowanie od zera R – jedyna wiedza jaka jest Wam potrzebna, to umiejętność włączenia komputera i jego podstawowej obsługi. Co więcej po skończonym kursie opanujecie R w takim stopniu, aby wziąć udział w Niezależnych Ogólnopolskich Mistrzostwach w Analizie Danych NOMAD. Co roku w eliminacjach internetowych tego konkursu udział bierze przynajmniej jedna ekipa złożona ze studentów mających za sobą udział w tym kursie. Mamy nadzieję, że w tym roku nie będzie inaczej! Chcielibyśmy tylko (tak, raz jeszcze) zebrać od Was informację o odpowiadających Wam terminach spotkań. Wstępnym terminem są wtorki 12:15-13:15, jeżeli jednak ankieta wskaże inaczej – spróbujemy dobrać inny termin. Ankieta znajduje się tutaj: https://ts38.typeform.com/to/zdsplb . Poniżej znajdziecie plakat konkursu, którego tematem w tym roku są GRY – kliknięcie go przekieruje Was na stronę konkursu.

nomad

Pozdrawiamy,
KN MIS

Najbliższa przyszłość – wykłady, Zaszyfrowani

Cześć MISie,

jak wspominaliśmy w poprzedniej wiadomości mamy dla Was bardzo ważną informację, którą postaramy się w najbliższym (choć bliżej nieokreślonym) czasie zrealizować.

Wszystkie osoby, które trafiły na tę stronę, a nie mogą uczęszczać na wykłady KN MIS, jak również osoby, które do dzisiaj zmagają się z szyframi, które poznały na OMatKo! lub też trapi ich matemagiczna moc kart – mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Chcielibyśmy zacząć nagrywać nasze nowe wykłady, a także powtórzyć i nagrać niektóre z wykładów, które już się odbyły. Dzięki temu odległość i niedogodność terminów przestanie być przeszkodą. Jednak to nie wszystko…

Z racji tego, że dużą część naszego życia w Kole wypełnia matematyka rekreacyjna, a ostatnimi czasy nasze głowy zaprzątają myśli o kolejnych szyfrach – postanowiliśmy przekuć to na pewien rodzaj zabawy. Co tydzień postaramy się publikować nowy szyfrogram w zakładce Zaszyfrowani. Nie możemy w tej chwili obiecać żadnych nagród w tej zabawie, jednak już teraz możemy zapewnić o tym, że dla najlepszych deszyfratorów przygotujemy odpowiednie dyplomy. Wszystkie zainteresowane zabawą osoby zapraszamy do wysyłania zdeszyfrowanych wiadomości wraz z krótkim opisem jak sobie z tym poradzili. Pod koniec zabawy (prawdopodobnie koniec roku akademickiego) wyłonimy najlepszych z Was. :D

Pozdrawiamy,
KN MIS

OMatKo! – relacja

Cześć MISie,

chociaż minęło kilka dni od Ogólnopolskiej Konferencji Matematycznej OMatKo!, to dopiero dziś odnowiliśmy siły, aby napisać Wam krótką relację z tego wydarzenia wraz z poinformowaniem Was o pewnych zakulisowych doniesieniach (o tym w osobnych postach).

Głównym celem wyjazdu była prezentacja naszego Koła na specjalnie przygotowanym stoisku. Uznaliśmy, że zgodnie z ostatnimi trendami wykładowymi przedstawimy studentom i doktorantom z całej Polski cztery zaszyfrowane wiadomości. Ich treść wraz z podpowiedziami znajdziecie w zakładce Zaszyfrowani. Myślimy, że studenci obecni na ostatnich wykładach nie powinni mieć problemów, aby zdeszyfrować te wiadomości. Jednak uczestnicy konferencji OMatKo! nie mieli takiego komfortu i zmagali się w nierównej walce z niemającymi sensu zbitkami liter. Tylko jedna osoba wśród wielu próbujących dotarła do celu przechodząc przez najgłębsze obszary szyfrowego piekła i rozwiązała wszystkie cztery szyfry. Oczywiście największą rozwiązywalnością cieszył się pierwszy szyfr i zgodnie z założeniami rozwiązało go najwięcej studentów.

stoisko knmis

Oprócz opowieści dotyczących inicjatyw KN MIS, które przedsięwzięliśmy w ostatnich latach, odwiedzający stoisko mogli wziąć aktywny udział w pewnych sztuczkach matemagicznych, a także rozwiązać puzzle Mondriana. Wielu z odwiedzających, którzy otrzymali ulotkę lub trafili tutaj poprzez adres na gadżetach otrzymanych na stoisku mogłoby czuć, że nie ma większego sensu w odwiedzaniu strony skoro nie wybierają się do Poznania w najbliższym czasie. Ale mamy jednak dobrą informację dla tych wszystkich osób i dowiecie się tego z kolejnego posta :D

Pozdrawiamy,
KN MIS